Mets toidab

30. aprillil aastal 2010 avati Sagadi metsamuuseumis uus püsinäitus “Mets toidab".

Ekspositsioon tutvustab meie metsa, mis katab poolt Eestimaad ja toidab tervet Eestit. Nii headel kui ka halbadel aegadel on mets toitnud puiduga majandust, pakkudes väljapääsu raskustest ja tõstes elujärge. Mets on toitnud meie kultuuri, hoides sidet meie esivanemate pärandiga – oskusega kasutada metsa mitmekesiseid ande, saada inspiratsiooni. Meie keel, lood ja laulud, meie igapäevased puust asjad räägivad tihedast sidemest metsaga.

Mets toidab tänu sellele, et metsapuudel ja teistel rohelistel taimedel on eriline võime talletada Päikeselt saabuvat energiat, moodustades orgaanilist ainetet, milleta ei toimiks majandus, inimühiskond, kogu elu Maal.

Mets toidab oma asukaid – metsaliike, kelle omavaheline seostatud võrgustik hoiab metsa elusana ka inimese jaoks.

Et mets toidaks, tuleb metsa targalt majandada! Et mets toidaks, tuleb metsa mitmekülgseid väärtusi tunda ja tutvustada! Et mets toidaks, tuleb hoida metsakeskkonda ja kaitsta elurikkust metsas!

Kujunduses on kasutatud metsamuuseumi kui erialamuuseumi temaatikale vastavaid materjale – vineeri, puutüvesid, erinevaid looduslikke materjale.

Stendidel toodud põnevaid fakte, olulisi seoseid, ajaloolist ja tänapäevast teavet ning ohtrat fotomaterjali, sealhulgas meie parimatelt loodusfotograafidelt, ilmestavad vahvad topised meie metsaasukatest, suur hulk esemelist materjali, omalaadsed maketid, filmikaadrid, käeosavust ja nutikust nõudvad tegevused, meeleolukas helitaust ning suurepärane looduslik metsalõhn.

Ära pole unustatud ka kõige väiksemaid külastajaid. Nende käsutuses on lastenurk "Karu majaga", kus jätkub põnevat tegevust nii poistele kui tüdrukutele.

Näituse tekstid on nii eesti kui inglise keeles.

Näitus „Mets toidab” tunnistati Eesti Muuseumide 2011 Aastaauhinna nominendi vääriliseks.