Öömuuseumid juulikuu kolmapäeviti
Sagadi mõis on enim kasutatud mängufilmide võttepaik Eesti maapiirkondades, filmimeeste keeles asubki just siin see niinimetatud Eesti Hollywood. Üheksast Sagadis üles võetud mängufilmist kaks tähistavad tänavu väikest juubelit ja seepärast on filmiteemalised ka meie tänavused öömuuseumid. Ehkki peaosades on just Sagadi mõisa kaasabil ilmavalgust näinud linateosed, jätkub tähelepanu kogu Eesti filmikunstile.
01.07. „Eesti mõisad mängufilmide võttekohtadena“ – Ain Kütt
Muusika - Kaunimate Aastate Vennaskond: " Kaunimad laulud kinolinalt"
Eesti mõisad on olnud mängufilmide võttekohtadena läbi aegade filmimeestele ühed tänuväärsed paigad. Nii on meie mõisates filmitud presidendi residentse, ministeeriumeid, luure peakortereid ning rikaste ja ilusate kodusid, mõneti üllatuslikult aga ka kooli- ja hullumaju, puhkelaagreid ja veel paljut huvitavat. Teemegi väikese tiiru mööda Eesti mõisaid ja vaatame, kus mida on filmitud, pikemalt peatume Lääne-Viru mõisatel. Loengut ilmestab rohke filmimaterjal.
08.07. „Eesti ajaloo vastuoluline kangelane: Aleksander Kesküla ajaloolise isiku ning kirjandus- ja filmitegelasena" - Mart Kuldkepp
Suveõhtused romantilised klaveripalad Tanel Joametsa esituses.
Eesti ajaloo üks värvikamaid kujusid Aleksander Kesküla seostub paljudele eeskätt just aktiivse Suur-Eesti eest võitlejana filmist „Minu Leninid“. Milline mees oli Kesküla aga päriselus ja kuidas on tema isikut kajastatud mujal kirjanduslikus loomingus? Aleksander Kesküla elu ja tegevuse ning tema kujutamise erinevate loomeinimeste poolt võtab vaatluse alla Mart Kuldkepp Tartu Ülikoolist.
15.07. „Kuidas sündis mängufilm „Ideaalmaastik“ - Peeter Simm
Eesti filmimuusikat Olav Ehalalt ja Nele-Liis Vaiksoolt.
Tänavu möödub 35 aastat Eesti mängufilmide kroonijuveelide hulka kuuluva „Ideaalmaastiku“ valmimisest. Sel puhul meenutab režissöör Peeter Simm filmi saamislugu, vürtsitades seda erinevate filmilõikude ja fotodega, mis lisaks ekraanile jõudnule heidavad pilgu ka kaadri taga toimunule.
22.07. „Kuidas me tegime mängufilmi „Savoy ball“ - Merle Talvik
Sagadi õhtumuusikat: vokaal Tuuli Velling, kitarrid Mart Soo ja Teet Velling
Ainus stuudios „Tallinnfilm“ valminud operetifilm „Savoy ball“ on täiesti omalaadne nähtus Eesti filmiloos. Film, mille saamislugu on täis ootamatuid pöördeid, värvikaid juhtumisi, võimudepoolset diletantsust ja ka inimlikku traagikat, tähistab tänavu oma 30. sünnipäeva. Meeleolukate filmiklippide saatel meenutab linateose saamislugu üks peaosatäitjatest Merle Talvik.
Loengute algus kell 20. Härrastemaja uksed on avatud alates kell 19. Töötab baar