Sagadi mõisa ajalugu koguti Ants Heina abiga raamatusse

09.05.2011
Raamatu „Sagadi mõis“ autoriks on Eesti üks parimaid mõisaajaloo tundjaid Ants Hein. „Lahemaal asuv Sagadi kuulub Eesti mõisaarhitektuuri kroonijuveelide hulka ning esimest korda on üks siinseid mõisaid võetud vaatluse alla sellise põhjalikkusega,” kommenteeris Hein. “Juttu ei tule üksnes hoonetest ja neid püstitanud ehitusmeistritest, vaid ka sellest, millised suguvõsad siin elasid, kuidas külalisi vastu võeti, kuidas teenijatega läbi saadi jne.“

RMK Sagadi metsakeskuse juhataja Krista Keeduse sõnul on sellist raamatut juba ammu oodatud. “Natuke kadedaks tegi naabermõis Palmse oma mõisaraamatuga. Seda enam, et meie külalised on ikka küsinud rohkem infot Sagadi ajaloo kohta. Valminud kaunis kujunduses trükis sobib nii kinkeraamatuks kui meie mineviku tõsisemaks tundmaõppimiseks.“

Kokku laotub raamatu 240 leheküljele enam kui 500 aastat Sagadi mõisa värvikat ajalugu. Mõnusas jutustavas laadis kirjapandud tekst haarab kaasa nii asjatundjaid kui ka laiemat huviliste ringi.

Raamatus leidub ka rohkelt pilte, kusjuures neist enamiku autoreiks on tuntud fotograafid Toomas Tuul, Pentti Johansson ja Peeter Säre. Teose kujundas kunstnik Andres Tali, trükkis Tartu trükikoda Greif.

Ühes raamatu esitlusega saab 5. mail Sagadi härrastemajas teoks ka Sagadi mõisa suvise hooaja avamine. Sel puhul pääseb Sagadi metsamuuseumi tasuta, hetkel on võimalik tutvuda viie erineva teemanäitusega.

Lähikuude suursündmustest on ees ootamas rahvusvaheline muuseumiöö 14. mail, öömuuseumi ettevõtmised juulis, puupäevad augustis ning suur seenenäitus sügisel.

Sagadi mõis on ajalooline mõisakompleks, kus tegutseb lisaks metsamuuseumile hubane hotell, loodusprogramme pakkuv looduskool ning restoran. 2010. aastal külastas Sagadi metsamuuseumi 23 600 inimest. Loodusprogrammidest sai osa 5900 inimest ning majutuskliente oli ligi 7500.

RMK on metsaseadusega moodustatud riigitulundusasutus, mille põhiülesanne on riigimetsa säästlik ja efektiivne majandamine. RMK kasvatab metsauuendusmaterjali, korraldab metsatöid, viib läbi praktilisi looduskaitsetöid ja tegeleb metsa ja puidu müügiga. Lisaks loob RMK looduses liikumise ja metsapuhkuse võimalusi puhkealadel, viies Eesti rahvuspargis ning ligi 40 muul kaitsealal ja kujundab loodusteadlikkust. RMK hoole all on 38% Eesti metsadest.

Virumaa Teataja kirjutab.

Soovin uudiskirja E-posti aadressile