Ekspositsioon

Sagadi mõisa härrastemaja ekspositsioon on rikkalik ja mitmekesine. Avastamisrõõmu jagub häärberi kahele korrusele.

  • Mööbel

Sagadi mõisa härrastemaja ruumid on sisustatud eelkõige 19. sajandi kauni mõisastiilis mööbliga, mida on kogutud üle terve Eesti. Paljud esemed pärinevad Toompea lossist. Enamesindatud on biidermeier ja uusrokokoo-stiilis garnituurid, samuti uusampiir ja historitsism.

  • Originaalesemed

Sagadi mõisa originaalesemetega on sisustatud vaid mõisa lastetuba, nimelt saali sohvagarnituuriga 1910. aastatest. Arvatavalt Paul Aleksander Eduard von Focki poolt reisidelt Hiinast ning Jaapanist kaasa toodud teeserviis, jaspisest pisiplastika ning samurairüü kogu oma eheduses on näiteks tollaste parunite seiklushimust.

Härra magamistoa kõrval paiknevas vannitoas asetseb originaalne vann koos vanniahjuga 20. sajandi algusest .

  • Kunst

Saali külgseintel ripub kaks Hollandi stiilis maali Johann Friedrich Seupelilt: “Kassi ja koera tüli” 1786. aastast ja “Kodulinnud lossipargis” samuti 1780-ndatest. Külalistetubades on eksponeeritud Oscar Hoffmanni 19. sajandist pärinevad maastikumaalid ning Eesti talupoegi kujutavad taiesed. Kaheksa mõisa ruumi laed on kaunistatud 19. sajandist pärinevate laemaalingutega, nende hulgas on silmapaistvamad saali, sinise salongi ning groti maalingud.

  • Jahisaal

Endises mõisa köögis on avatud jahisaal, kus lisaks esinduslikele jahitrofeedele on eksponeeritud unikaalne Sven Lordi kollektsioon jahirelva arengust viimase 250 aasta jooksul. Ekspositsiooni täiendab 1870. a Saksamaal valmistatud kabehirve sarvedest mööbel.

  • Pööning

Pööningukorrusel saab tutvuda restaureerimata mööbliga eelkõige 20. sajandi algusest, sealhulgas esemetega A.M.Lutheri vabriku toodangust ning A. Umbergi töökojast. Vürtsi lisab seminariruum, mis sisustatud Riigikogu originaalmööbliga.

  • Ainulaadset-eripärast

Teenijate koridoris asub hiigelpeegel, üks suuremaid, mida tänapäeva Eesti mõisates imetleda võib. Läbi kahe korruse kõrguvad kaks majesteetlikku mantelkorstnat. Läänepoolses neist võib jõulukuul hea õnne korral kohata ka korstnapäkapikku!