ÖÖmuuseumid 2020
Traditsioonilised ÖÖmuuseumid toimuvad seekord septembri reede õhtutel.
Härrastemaja avab uksed kell 19, loeng algab kell 20, kontsert kell 21:30
Sissepääs endiselt 4 €
Kõik on lahkelt oodatud!
04.09 „Võitlus ja väitlus teatri üle Eesti- ja Liivimaal 18. sajandil“ – Tiina-Erika Friedenthal
18. sajand oli aeg, mil baltisakslased rajasid Riias ja Tallinnas esimesi püsivalt tegutsevaid teatreid ning Tartus kehtestati range keeld ükskõik millise teatri tegemiseks. Milliseid argumente toodi teatri kasuks ja mis põhjustas meile arusaamatu teatrivaenulikkuse? Ja kuidas puudutas teatriga seonduv kohapealseid mõisaid? Sellest räägib Tiina-Erika Friedenthal.
Kontserdiosa täidab ilusa emakeelse muusikaga Anu Taul.
11.09 „Baltisaksa aadlidaamid ja vaesus“ – Lembi Anepaio
Kui meie ettekujutuses on baltisaksa aadlidaam särav ja hästi elav, siis tegelikkus polnud sugugi alati nii roosiline. Kõige valusamalt puudutas see üht osa aadlidaamidest ehk neid, kes polnud abielus. Meeste eestkoste puudumine tähendas neile, et tihti pidid nad nägema suurt vaeva, et üldse end ära elatada. Keerulise saatusega aadlidaamidest räägib arhivaar Lembi Anepaio.
Kontserdiosas loovad sumeda suvelõpu meeleolu Helin-Mari Arder ja Teet Raik.
18.09 Raamatu „Kuldse medaljoni mõistatus. Sagadi paruni mõrvalood.“ esitlus
Loeng „Peod ja ballid mõisas – toidust tantsuni“ – Ain Kütt
Uhked aadlipeod ja seal toimuv on ikka inimesi paelunud. Kuidas aga üks aadlipidu välja nägi? Mida söödi-joodi, milliseid meelelahutusi peoga kaasnes ja kuidas nägi etikett ette peol käitumist. Ja milliseid käske-keelde ja ettekirjutusi üks aadlipidu sisaldas. Sellest räägib Sagadi muuseumi juht Ain Kütt.
Kontserdiosas paneb seekordsetele ÖÖmuuseumitele suurejoonelise punkti ansambel „Noorkuu“ parimatest lauludest koosneva kavaga.