ÖÖmuuseumid 2021

Traditsioonilised Öömuuseumid Sagadis toimuvad sel aastal augusti kolmapäeviti!
Kavas on huvitavad loengud ja kaunid muusikalised etteasted. Sagadi mõisa härrastemaja avab uksed kell 19 ning loeng algab kell 20:00 ja kontsert kell 21:30 Avatud on ka kohvik!
Sissepääs 4 €


04.08 "Kaaslase leidmine ja abiellu astumine mõisaajal" – Ain Kütt
Kaaslast kogu eluks on endale inimesed alati otsinud. Loengus tuleb vaatluse alla ajajärk 16.-19. sajandini ja vaadeldakse, kuidas leidsid endale abikaasa nii maarahvas kui mõisnikud, millised takistused tuli selleks ületada ja milliseid reegleid järgida.
Õhtu muusikaosas annab särava ja värvika kontserdi "Moonaküla Muusikaakadeemia Trio" koosseisus Toomas Krall, Margus Groznõi ja Peep Pihlak.

Alates 11.08 peavad kõik ÖÖmuuseumil osalejad esitama tõendi vaktsineerimise, haiguse läbi põdemise või testi tegemise kohta.
Kui inimene oma nakkusohutust ei tõenda, siis ei saa ta üritusel osaleda.

11.08 "Laulupidu kui kultuurilaen baltisakslastelt – kuidas see meieni jõudis" – Katrin Välja
Eestlased on harjunud pidama laulupidu millekski täiesti enda omaks ja endi välja mõelduks. Paraku see nii pole, tegemist on baltisakslastelt üle võetud ideega. Kuidas see kõik sündis, milliseid intriige, vastuolusid ja tülisid põhjustas, räägib Katrin Välja Laulupeomuuseumist.
Õhtu kontserdiosa sisustavad Indrek Kalda ja Paul Kristjan Kalda ilusate Eesti lauludega.

18.08 "Luuletavad baltisaksa daamid 18. sajandi Eesti, Liivi- ja Kuramaal" – Kairit Kaur
Kes olid esimesed siinkandi luuletusi kirjutavad naised ja kui lihtne oli tolle aja naisel sellise asjaga üldse tegeleda. Millised probleemid sellega kaasnesid, millest naised kirjutasid ja kuidas ennast selle aja ühiskonnas positsioneerisid ning paljust muust räägib kirjandusteadlane Kairit Kaur.
Kontserdiosa täidab kauni suvelõpumuusikaga Margus Vaheri duo

25.08 "Sagadi härrastemaja laemaalingud – sünnist tänapäevani" - Hilkka Hiiop
Viimastel aastatel aset leidnud pikk protsess Sagadi laemaalingute osas on jõudnud suures osas lõpule. Põhjalikud uuringud, analüüsid ja seejärel toimunud restaureerimistööd on toonud taas meie ette võrratud kunstiteosed kogu oma ilus. Mis ajast pärinevad laemaalingud, milline on olnud nende saatus, mis selgus põhjalikest uuringutest ja kuidas on kulgenud eri aegade restaureerimistööd, sellest kõigest pajatab sellesuvine viimane Öömuuseum.
Kontserdiosas laulavad Öömuuseumid oma parimate lauludega lõppenuks "Kõrsikud" ehk Bonzo, Jaan Pehk ja Alari Piispea.