Fotosüntees on elu alus
Programmi eesmärk on tutvustada fotosünteesi protsessi, mille käigus taimed, vetikad ja mõned bakterid muundavad valguse energia keemiliseks energiaks. Programmi käigus käsitleme, kuidas taimed kasutavad päikesevalgust, vett ja süsinikdioksiidi, et toota glükoosi ja hapnikku. Arutame, kuidas fotosüntees aitab reguleerida atmosfääri ja milline on selle roll globaalses süsiniku ringes ning kuidas fotosünteesi mõistmine aitab kaasa põllumajandusele ja jätkusuutlikule arengule.
Viime läbi ja analüüsime lihtsaid katseid, et näha fotosünteesi toimimist ja mitte toimimise seost keskkonna teguritega.
Sihtgrupp 7.-9. klass Grupi suurus kuni 24 õpilast Aeg 4 tundi Toimumisaeg aastaringselt Hind 150 € / grupp |
Seos õppekavaga
PK bioloogia teemad: Kooslused, organismidevahelised suhte; Seente tunnused ja eluprotsessid; Ökoloogia ja keskkonnakaitse; 2.2.4.5. Taimede tunnused ja eluprotsessid
Läbiv teema „Keskkond ja jätkusuutlik areng”, „Tervis ja ohutus“
Eesmärgid
Õpilane:
1) oskab bioloogiatunnis õpitud teoreetilisi teemasid seostada looduses toimuvate protsesside ja objektidega;
2) oskab läbi viia lihtsaid katseid fotosünteesi uurimiseks;
3) omab ülevaadet metsakoosluse erinevate organismirühmade rollist aineringes;
4) mõistab fotosünteesi tähtsust looduses ja inimese elus;
5) väärtustab elurikkust.
Sisu
- Sissejuhatus (10 min)
- Tegevused looduskoolis (80 min) – rühmatöö
2) Teemasse sissejuhatav esitlus
3) Praktiline katse fotosünteesi toimumisest
4) Diagrammide analüüs fotosünteesi toimumise ja keskkonnatingimuste seoste vahel
5) Analüüsi tulemuste esitlemine teistele rühmadele
- Tegevused metsamuuseumis (30 min) – paaristöö
- Piknik ja puhkepaus (30 minutit)
- Maastikumäng Oandu loodusmetsarajal (90 min)
1) Arvestame looduse ning kaasmatkalistega.
2) Rajale ega mujale loodusesse ei jäta prügi.
3) Ole vaikne ja rahulik– ära häiri metsloomi ja linde.
4) Loodusretkel liiguvad õpilased iseseisvate rühmadena. Juhendaja antud kaardi abil, täites maastikumängu töölehte.
5) Juhendaja saadab ajalise vahega rühmad raja alguses teele ja ootab neid raja lõpus, et koos üle vaadata maastikumängu vastused.
Õppematerjalid, vahendid:
Programmi käigus kasutame uurimusliku õpet, mõõtmiste teostamist, seoste loomist, analüüsioskust ja rühmatööd.
Vahendid:
Esitlus „Fotosüntees on elu alus“
Tööleht „Fotosüntees on elu alus“
Maastikumängu tööleht, rajakaart
Binokulaarmikroskoobid
Vernier LabQuest andmekogujad
O2, CO2, temperatuuri ja valguse sensorid
Biokambrid